Zbourat a pak uklidit
Brownfield znamená již existující výstavbu. A to nejen tak ledajakou. Znamená to zanedbanou nemovitost či areál, kde se při dřívějším využití nehledělo na to, že škodlivé látky jako brom, chrom a různé oleje prosakují do konstrukcí a půdy. Na jejich zachytávání se v bývalé Zbrojovce moc nehrálo. Co to znamená pro nás? Většinu původní výstavby jsme museli kvůli katastrofálnímu stavu zbourat. To šlo celkem rychle. Jenže pak přišla na řadu dekontaminace půdy. To je naopak proces, který může trvat roky. U nás to byly roky dva. Část látek jsme odstranili chemicky. Jiné ale bylo třeba promíchat s recyklátem a čekat až postupně zvětrají a odpaří se. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vzorky půdy pravidelně kontroluje. Dokud není kompletně sanovaná, nedostanete razítko. Bez razítka nedostanete stavební povolení. Bez stavebního povolení nestavíte.
Ale já tady mám továrnu
Doklad o vyčištění od ČIŽP máme, jdeme stavět. Prr… Výstavba v každém městě se řídí jeho územním plánem. Ten určuje koncepci rozvoje města a taky druh výstavby na jednotlivých místech. Brněnský územní plán ale pamatuje ještě divoké devadesátky. Letos slaví úctyhodných 28 let. Územní plán pamětník je samozřejmě problém. Potřeby města a jeho obyvatel se od roku 1994 dramaticky změnily a jejich vývoj je stále rychlejší. Starý územní plán nedovoluje na ně flexibilně reagovat.
Brno poslední 2 roky intenzivně pracuje na novém návrhu. Ten ale zatím není schválený. Co to znamená? To, že si Novou Zbrojovku sice můžeme kreslit, dělat studie, připravovat dokumentaci, ale to je všechno. Tím pádem jde o velmi rizikovou investici, protože jistotu, že budeme moct stavět nemáme. V územním plánu je totiž fabrika. Musí tam stát fabrika. Chcete byty? Já tady mám továrnu. Tečka. V Nové Zbrojovce se nám v roce 2020 naštěstí podařilo prosadit lokální změnu územního plánu. Díky tomu začneme první budovy stavět už letos.
Není to jen o nás
Nová Zbrojovka vzniká na 22 ha. Na takto velkém území je nutná úzká spolupráce s městem. Nejedná se totiž jen o byty, kanceláře a obchody. Je to komplexní výstavba, celá nová čtvrť, pro kterou je nutné vybudovat rozsáhlou infrastrukturu. A tu napojit na tu stávající. Ať už jde o komunikace, cesty, chodníky, veřejnou dopravu, kanalizaci, hospodaření s vodou, protipovodňová opatření nebo občanskou vybavenost. Pro rozvoj Nové Zbrojovky je zásadní smlouva s městem, kterou se po více než ročních jednáních podařilo uzavřít v létě 2021. Vše bylo nutné vyjednat dopředu. Tato smlouva je proto opravdu detailní a je v ní ošetřeno kdo, co, kdy, kde a jak postaví, povolí nebo zaplatí.
Uzavření smlouvy ale neznamená, že se vše dá okamžitě do pohybu. Vezměme si například protipovodňová opatření, která se v Brně řeší již řadu let. Z kraje roku začala výstavba první etapy u Ronda. Okolí Nové Zbrojovky spadá až do následující etapy. Ta je plánovaná na rok 2025–2026. Proč až tak pozdě? 70 % investice jde z Evropské unie, kde je pro čerpání dotací nutné dodržet úřední postupy, které jsou často zdlouhavé. Zbylých 30 % pak investuje město. Takto velkou investici je ale nutné v městském rozpočtu dostatečně dopředu rozplánovat. A tak se dostáváme k roku 2025–2026. Bez kompletně hotových protipovodňových opatření ale nedostaneme na některé části stavební povolení. A bez toho co? Nestavíme.
Je to tady - stavební povolení. Nebo ne?
Ve chvíli, kdy máme vše zmíněné splněno, žádáme o stavební povolení. Jeden by si řekl, že to už bude brnkačka. Ale pokud jste někdy stavěli, nebo rekonstruovali, asi už tušíte, že to není tak růžové. U stavebního povolení je totiž nutné získat kladné stanovisko od všech dotčených orgánů. V případě takto rozlehlého brownfieldu je jich opravdu hodně – vodohospodářství, doprava, památkáři, technické sítě, vojáci, stát, všichni sousedi… A tak začíná klasický vyjednávací taneček něco za něco, kdy je zároveň ke každé námitce nutné se vyjádřit. Když dotancujete, přijde konečně ten den a stavební úřad má vše potřebné. Jenže pak přichází 3,5 měsíční cílová rovinka než povolení nabyde právní moci. Z toho je klíčových hlavně posledních 14 dní. V těch se totiž kdokoliv může odvolat, nebo vznést námitku. Když to udělá, lhůta se přeruší než se vše napraví. A potom? Potom běží hezky znova od začátku.
Co tímhle vším chceme říct? Rozhodně si nestěžujeme. Věděli jsme do čeho jdeme. Právě naopak. Chceme ukázat, že Nová Zbrojovka vlastně žádný slowfield není. Děje se tu toho spousta. Před 2,5 lety jsme se rozhodli jít do toho naplno. A příští měsíc zahajujeme výstavbu prvních 4 ha, které se nevážou na protipovodně. To je takové malé velké vítězství. Projekt takovéhoto rozsahu se totiž v České republice schvaluje v průměru 5,5 roku.
Je plná zeleně a okolí v parném létě příjemně ochlazují vodní prvky. Nabízí místa pro setkávání i prostor pro váš vytoužený klid. A všude se dostanete pěšky. Taková je vize Nové Zbrojovky. Nejmodernější čtvrti v Brně, kterou navrhujeme pro potřeby 21. století.