HEA(R)T Nové Zbrojovky 

„Jděte rovnou ke komínu, tam to tepe!“ Tak takové hlášky budeme již za pár let pravidelně slýchat o centrální budově Nové Zbrojovky, bývalé Kotelně, která byla srdcem Zbrojovky a bude tepat dál. Dříve rozdávala do areálu energii v podobě tepla coby kotelna, do budoucna bude předávat energii prostřednictvím kulturních a společenských akcí, které zde v tomto multifukčním prostoru i kolem něj budou probíhat. No a do té doby je tento původní autentický prostor k mání pro pořádání stejně jedinečných zážitků, koncertů, výstav nebo třeba projekcí. Představujeme koncept s důmyslným názvem HEA(R)T.

                                                                                                                                   Konečná podoba Kotelny dle návrhu studia KOGAA

Kotelna, středobod budoucího náměstí Nové Zbrojovky, je jednou ze čtyř původních budov, které jsme se rozhodli zachovat jako odkaz na historický význam tohoto místa. Chceme, aby dál vyprávěly příběh Zbrojovky. Při těchto rozhodnutích upozaďujeme finanční analýzy, protože co si budeme povídat, rekonstrukce původního historického objektu vyjde oproti výstavbě nové budovy výrazně dráž. Vdechnutí nového života něčemu starému, původnímu, co je ještě využitelné, nás těší. 

„Aktuálním trendem rekonstrukcí historických budov je vyzdvihnout původní strukturu objektu, která je však doplněna o nové, moderní prvky. Tato vzájemná dualita použitých novotvarů v kontrastu s původními prvky tak dodá konceptu budovy pomyslnou facku v podobě něčeho nečekaného, co objekt oživí a přitáhne pozornost,“ přibližuje náš záměr, se kterým přistupujeme k obnově těchto budov, architektka Nové Zbrojovky Ivona Uherková. „Zároveň je však žádoucí aplikovaný kontrast propojit jistou podobností, tedy v praxi například použitím stejného materiálu v původní i nově přidané části,“ doplňuje Ivona.

 

KOGAA udává tvář nové Kotelny

Architektonické soutěže a výběr autorů zvlášť pro většinu bloků jsou doménou vývoje Nové Zbrojovky. Chceme vytvořit pestré místo, které bude lidi bavit a inspirovat, kde se budou díky architektonické diverzitě snadno orientovat. Nechceme monotónní unylou zástavbu typu sídliště. 

V soutěži o architektonické řešení bývalé Kotelny byl vybrán projekt studia KOGAA a nemohlo se ocitnout v lepších rukou! 

Studio KOGAA bylo založeno v roce 2015 trojicí architektů s mezinárodními zkušenostmi, Tomášem Kozelským, Alexandrou Georgescu (poslechněte si rozhovor s Alexandrou v našem podcastu V odzbrojení) a Viktorem Odstrčilíkem. Ve svých realizacích staví do popředí tři základní hodnoty – spaces, people, cities – lidské potřeby, udržitelný přístup a kvalitu života ve městech. V duchu udržitelnosti se specializují na přestavby již existujících budov a následné přizvání projektů se společenským přesahem (kavárny, kulturní platformy). A přesně tyto vize se potkaly s naší představou uchopení prostoru Kotelny. 

  

                

                                                       Aktuální stav historické budovy Kotelny                                                                                            Konečná podoba Kotelny dle návrhu studia KOGAA

Pivovar nebo třeba skleník na střeše

KOGAA ve zpracovaném návrhu zachovává význam objektu jako středobodu celé čtvrti, tentokrát však místo produkce tepla produkuje kulturní a intelektuální potenciál a stává se majákem pro celé území, kde slučuje několik různorodých funkcí občanské vybavenosti Nové Zbrojovky. Návrh řešení extrahuje to, čím tato centrální budova v budoucnu bude a zároveň nese její původní odkaz. Tak vzniká architektonický koncept HEA(R)T. 

„HEA(R)T Nové Zbrojovky stojí na kompozici kulturních a volnočasových provozů, unikátních sdílených kancelářích, ateliérech a nevšedním gastro konceptu. Technologicky náročné funkce jsou umístěny do nově budovaných vestavěných tubusů “zavěšených” v centrálních prostorách budovy,“ představuje záměr předloženého návrhu spoluzakladatelka studia KOGAA Alexandra Georgescu a doplňuje: „Toto “rozpojení” nové a staré struktury vytváří impozantní meziprostory, které uživatelům umožňují obklopit se historicky-industriálním odkazem původní budovy s cílem odkrýt veškeré kvality objektu a maximálně je využít.“ 

A na co konkrétně se v Kotelně v budoucnu můžete těšit? Třeba na galerii, koncertní sál, ateliéry, atraktivní coworkingová zákoutí, nahrávací studia nebo třeba specialitu jako je střešní skleník, který v nejvyšším podlaží přinese možnost ocitnout se v ojedinělém prostoru plném zeleně a chill koutů. Na své si přijdou také milovníci dobrého jídla. Kromě pivovarské hospůdky najdou v Kotelně řadu restaurací, kaváren a bister.

 

                                                                                       Neonovový nápis HEART v různých modifikacích dává vědět, jaká akce v Kotelně právě probíhá 

Koncept HEA(R)T nanečisto 

Jdeme cestou otevřenosti, od začátku zpřístupňujeme Novou Zbrojovku veřejnosti, jak to jen jde a užíváme si novozbrojovácký komunitní život! I prostory, které rekonstrukce teprve čeká, se snažíme zpřístupnit a nechat co nejdříve žít. Přizpůsobili jsme tedy přednostně i část stávajícího prostoru Kotelny, který svou surovostí a autentičností láká k pořádání stejně speciálních a jedinečných zážitků. Na venkovní ploše 590 m² a 155 m² vnitřní plochy se tak může již nyní odehrát koncert, výstava, projekce nebo třeba gurmánská akce. 

Je to jakýsi předvoj, malá ochutnávka toho, co budeme moci v rámci Kotelny zažívat v budoucnu. Již nyní nese čelo budovy neonový nápis HEART, aby navodil správný feeling právě probíhající akce. Aby přitáhl lidi jako pomyslný maják do centra dění a dal vědět, na co se těšit. 

Tedy, až uvidíte svítit na čele kotelny nápis (H)EA(R)T, připravte si své chuťové pohárky, protože v Kotelně právě probíhá nějaká gastronomická pecka. Rozsvícený nápis HEAR(T) pak bude jistě doprovázen hudebními melodiemi, při signalizaci (H)(E)ART se připravte na pozvednutí ducha nějakým druhem umění a HEA(R)ve vás zažehne touhu nasát nové dovednosti na nějakém inspirativním workshopu a nebo pořádně rozehřát své tělo na nějaké sportovní akci. Nová Zbrojovka je zkrátka čtvrť, která vás baví!

 

 

 

 

AKTUÁLNĚ Z NOVÉ ZBROJOVKY

Máte zájem
o novinky?


Miroslav Pekník

Development director

+420 774 821 609
m.peknik@cpipg.com
Elen Heinlová

Property Manager

+420 773 739 604
e.heinlova@cpipg.com
Jan Růžička

Project Manager

+420 773 758 635
j.ruzicka@cpipg.com
Jakub Farář

Event Manager

+420 771 285 151
j.farar@cpipg.com