Historie Nové Zbrojovky

Jak se z areálu na výrobu zbraní pro rakousko-uherskou armádu postupně stává moderní čtvrť pro Brno. Poznejte neobyčejný příběh Nové Zbrojovky.

Období 1. světové války

Období 1. světové války
Plány na výstavbu

Historie Zbrojovky sahá až do dob Rakousko-Uherska. To mělo za první světové války ve Vídni vlastní zbrojovku a v Brně pouze menší dílny na opravu děl. Zbrojovka měla tyto dílny nahradit jako plnohodnotná pobočka vídeňské centrály. Plány na její výstavbu byly vypracovány v roce 1916. Už v roce 1917 se začalo stavět a o rok později bylo hotovo. Po válce areál přebral Československý stát. Zbrojovka podléhala Ministerstvu národní obrany. Pro československou armádu zajišťovala výrobu ručních granátů a také výrobu a opravu pušek a kulometů.

20.–30. léta

Meziválečný rozvoj

Areál v tomto období rostl. A s ním i produkce. Zbrojovka za první republiky krátce vyráběla železniční vagóny, ale rozšířila výrobu i o jízdní kola, letecké motory, obráběcí a psací stroje. Od roku 1924 se zaměřovala na automobily. Proslula především legendárním „Zetkem“. Za 12 let působení na poli automobilového průmyslu vyjelo z areálu na 8 tisíc vozů.

40. - 90. léta

Výroba pokračuje

Během druhé světové války byla Zbrojovka jako většina českých průmyslových továren zařazena do německého koncernu Hermann Goering. Po válce došlo k jejímu znárodnění a areál rychle obnovil výrobu. V tomto období Zbrojovka produkuje motory, zbraně a traktory, později se zaměřuje také na kancelářskou, sdělovací a výpočetní techniku. Areál také dále roste a staví se nové budovy. V 70. letech je postavena například Nářaďovna, tedy dnešní ZET.office.

90. léta a milénium

V nové éře se nedaří

Od 90. let výroba ve Zbrojovce postupně upadá. Celý proces vrcholí rokem 2003, kdy firma krachuje a ocitá se v konkurzu. V roce 2006 propouští své poslední zaměstnance a definitivně ukončuje výrobu zbraní. Od té doby přechází mezi různými majiteli a objevuje se řada neúspěšných pokusů o přestavbu.

2016 – NYNÍ

Druhá šance pro brownfield

V roce 2016 přebrala areál Zbrojovky skupina CPI Property Group. A to s jasným cílem - vybudovat zde moderní čtvrť pro život. Dvaadvacetihektarový brownfield plánuje proměnit v živou a dostupnou část města. Zakládá si přitom na udržitelnosti i respektu k historickému odkazu Zbrojovky. V srpnu 2020 se v areálu Nové Zbrojovky slavnostně otevřela první budova. Z historické Nářaďovny vznikly moderní kancelářské prostory ZET.office a staly se sídlem společností Axians a Kiwi. Další příběh Nové Zbrojovky píšeme každý den. Pojďte s námi spojit i ten váš. Podívejte se, co náš areál nabízí.
Prostory k pronájmu

AKTUÁLNĚ Z NOVÉ ZBROJOVKY

Máte zájem
o novinky?


Miroslav Pekník

Development director

+420 774 821 609
m.peknik@cpipg.com
Elen Heinlová

Property Manager

+420 773 739 604
e.heinlova@cpipg.com
Jan Růžička

Project Manager

+420 773 758 635
j.ruzicka@cpipg.com
Jakub Farář

Event Manager

+420 771 285 151
j.farar@cpipg.com