Nechte nám na sebe kontakt

Mám zájem především o
Menu
Právě čtete: Malý krok pro školáka, velký krok pro Novou Zbrojovku
Sdílejte článek:

Malý krok pro školáka, velký krok pro Novou Zbrojovku

A je to tady. Ještě předtím, než žádáme o první byt, začíná být pomalu jasné, jak bude vypadat základní škola a školka v našem areálu. Rada města Brna totiž minulý týden odsouhlasila podepsání Spoluzadavatelské smlouvy na architektonicko-urbanistickou soutěž na jejich podobu. Tento trošku krkolomný název v praxi znamená, že spolu s městem udáme podobu další důležité části Nové Zbrojovky. Na radě pak bylo schváleno i zadání a soutěžní podmínky.

To že vznikne v Nové Zbrojovce školka a škola je jasné od počátku projektu. Vyplývá to i ze Smlouvy o spolupráci, kterou jsme s městem uzavřeli a podepsali v roce 2021. Tato smlouva je pro rozvoj celého území velice důležitá. Rádi bychom sklízeli všechny vavříny, ale nalijme si čistého vína. Takto rozsáhlý projekt by bez zapojení města vůbec nebyl možný. Je potřeba jej řešit komplexně, především kvůli nutnosti vybudovat rozsáhlou infrastrukturu a napojit ji na tu stávající. Ať už jde o páteřní komunikace, cesty, chodníky, veřejnou dopravu, kanalizaci, hospodaření s vodou, protipovodňová opatření nebo právě občanskou vybavenost. Kromě protipovodňových opatření či vybudování nového mostu přes Svitavu, tak tato smlouva definuje také základní parametry projektu na vybudování školy a školky. Jaké to jsou? Škola bude mít 27 tříd, školka 2. V rámci projektu vyroste polyfunkční dům a sportovní hala s možností pořádat i mimoškolní sportovní aktivity. Projekt zpracuje také přilehlá veřejná prostranství, která vytvoří zcela nové cyklistické a pěší propojení na ose židenické nádraží - Nová Zbrojovka - Husovice. Dohromady tak vtiskne podobu 1,2 hektarům území.

Hlavně je ale stěžejním pilířem občanské a veřejné vybavenosti Nové Zbrojovky. Kvalitní mateřská a základní škola jsou, pro nás osobně i pro rozvoj celého území, klíčové. Jejich téma je v Nové Zbrojovce od začátku velmi silné a přikládáme mu velkou váhu. A tak i přesto, že to nevyplývá z našich povinností v rámci smlouvy o spolupráci, rozhodli jsem se rozdělit si s městem náklady na tuto soutěž rovným dílem. Z celkových 3,75 milionu korun uhradíme polovinu, tedy 1,8 milionů, které nejsou zahrnuty v investičních příspěvcích.

Rýsuje se nám další díl do skládačky Nové Zbrojovky. Možná malý pro budoucí školáky, ale rozhodně velký a důležitý pro všechny budoucí obyvatele Nové Zbrojovky a Brna. Zatím ale není jasné, kdo ho narýsuje. Proto bychom rádi vyzvali všechny architekty, kteří by se na tomto důležitém puzzlíku chtěli podílet, aby se do soutěže přihlásili. Více informací jak se přihlásit najdete tady. No a třeba tady bude příští článek na našem blogu právě o vás a vaší-naší škole.