Protipovodňová opatření v okolí Nové Zbrojovky budou nejen chránit, ale také těšit. Brno pro ně hledá projektanta 

Realizace protipovodňových opatření na brněnských tocích je jedním z nejdůležitějších bodů pro další rozvoj města. Tento strategický projekt je rozdělen do více než třiceti etap. Ty jsou v různých fázích realizace. Nábřeží v oblasti Nové Zbrojovky je součástí etap XXI a XXII. A právě na zpracování projektových dokumentací a přípravu k realizaci těchto etap teď město Brno a Kancelář architekta města Brna vyhlásili výběrové řízeni. Překlad: hledá se projektant protipovodňových opatření na Svitavě.
Zn: kvalitně!


Etapy XXI a XXII pokryjí úsek v délce přibližně 3,7 km – od mostu u Křenové až k Maloměřickému mostu. Před 100letou vodou tak ochrání nejen 22,5 ha území Nové Zbrojovky, ale také dalších více než 100 ha převážně v Zábrdovicích a Židenicích. Tato území jsou dnes označená jako záplavová. To znamená, že kromě ohrožení zdraví a majetku obyvatel je zde také složité provádět rekonstrukce či novou výstavbu. Protipovodňová opatření to změní. Celý projekt je navíc až do výše 100 % způsobilých výdajů možné financovat z evropských fondů a dotací.
Hlavním úkolem protipovodňových opatření je samozřejmě ochrana obyvatel před velkou vodou. Nicméně díky komplexnosti zadání bude stavba nejen praktická, ale celý projekt skýtá i řadu příležitostí k celkovému rozvoji. Cílem je totiž vytvořit multifunkční poříční prostor a maximálně zapojit a zpřístupnit lidem fenomén řeky. Kromě vodohospodářské a ekologické funkce bude plnit také funkci rekreační. Zadání klade velký důraz na kvalitu krajinného a architektonického ztvárnění prostoru. Jinými slovy jde o unikátní příležitost, jak v Brně zpřístupnit nábřeží řek a vytvořit zde nové rozsáhlé zelené plochy a parky. 

To je také případ Nové Zbrojovky. Protipovodňová opatření pro nás nejsou jen technokratickou stavbou. Přestože jejich realizace je pro další fáze našeho projektu nezbytná, je pro nás důležitá především kvalita zpracování. Nábřeží podél Nové Zbrojovky se promění v jednu z hlavních zelených dominant celého areálu – více než 2 ha park. To je stejná rozloha, jakou mají například Schreberovy zahrádky v Černých Polích nebo Björnsenův sad u Veveří.  Na základě smlouvy o spolupráci předáme pozemky potřebné k realizaci projektu městu, nicméně jsme připraveni koordinovat naše záměry a maximálně pomoct k bezproblémové realizaci celého projektu. 

Zpřístupnění řeky bezesporu zvýší atraktivitu celé lokality. No uznejte sami, kdo z nás by nechtěl bydlet v bytě s výhledem na řeku, kde je klidně za pár minut v centru a zároveň mu stačí sejít několik pater a je v přírodě? To však platí nejen pro budoucí Novozbrojováky, ale také pro všechny Brňany. Věříme, že se nábřeží stane oblíbeným místem pro trávení volného času. Jak si to představit? Přijedete na kole po nové cyklostezce, dáte si kávičku a děti si zatím vyhrajou na hřišti (všem maminkám a tatínkům hlásíme, že víme, že tak jednoduché to není :) ). Pak se projedete na paddleboardu, nebo se okoupete, hodíte “opalovačku” na molu, zahrajete třeba beach volleybal, no a večer skočíte do letního kina. K tomu dobré jídlo, sklenička vína...

Nezní to krásně? To už ale trošku předbíháme. První je potřeba najít vhodného projektanta, který se celého projektu ujme. A jsme zpátky u výběrového řízení, které město Brno a KAM Brno vyhlásili na realizaci těchto etap. Podrobnosti a zadávací dokumentaci naleznete na https://voda.brno.cz/hleda-se-projektant-protipovodnovych-opatreni-etap-xxi-a-xxii/. Termín pro podání nabídek je 19. září v 10:00. Už se nemůžeme dočkat!AKTUÁLNĚ Z NOVÉ ZBROJOVKY

Máte zájem
o novinky?


Miroslav Pekník

Development director

+420 774 821 609
m.peknik@cpipg.com
Elen Heinlová

Property Manager

+420 773 739 604
e.heinlova@cpipg.com
Jan Růžička

Project Manager

+420 773 758 635
j.ruzicka@cpipg.com
Jakub Farář

Event Manager

+420 771 285 151
j.farar@cpipg.com