Račte nahlédnout do běžně nepřístupných zákoutí Nové Zbrojovky  

V celé své kráse se vám odhalíme 18. a 19. května na již sedmém ročníku festivalu architektury a urbanismu Open House Brno. Venkovní prostory Nové Zbrojovky včetně interiérů 4 stávajících objektů budete moci prozkoumat prostřednictvím komentované prohlídky nebo formou interaktivní sólo procházky. Uvidíte, kam jsme se za ten rok posunuli, seznámíme vás s novinkami a přiblížíme naše aktuální plány. 

                  

                                                                            Zrekonstruovaná téměř sto let stará budova původního ředitelství Zbrojovky vycházející z původního návrhu architekta Bohumíra Čermáka

 

Máme to štěstí, že Brno je jedním ze 14 evropských měst, které je součástí mezinárodního projektu Open House Europe stejně jako například Milano, Dublin, Barcelona nebo loňský nováček Praha. Velké díky za to patří zakladatelům brněnské verze festivalu Lucii Pešl Šilerové, Martinu Pešlovi a Milanu Vrbíkovi, kteří nám spolu s řadou dobrovolníků, kterých je kolem 110 každý rok, umožňují objevovat Brno z jiných, běžně nedostupných, úhlů pohledu.  V rámci prohlídek budov se zároveň otevírá prostor pro diskuzi o našem městě jako o sociálně udržitelném místu k životu, práci i zábavě s cílem zkvalitnit městské prostředí a v konečném důsledku také život obyvatel Brna. Nahlížení do architektonicky výjimečných objektů, kterých je v tuto chvíli pro letošní ročník domluveno už 116, doplňují koncerty, výstavy, workshopy nebo cykloprohlídky. O smysluplnosti projektu a zájmu veřejnosti pak jasně hovoří prezentovaná čísla za loňský ročník, kdy festival zaznamenal 28 165 návštěvníků a více než 244 000 načtení stránek Open House Brno 2023 ve dvou týdnech a během festivalového víkendu. 

Každý ročník Open House Europe pracuje se společným tématem, kterým se členské festivaly ve svém programu věnují. Letošním tématem je „přístupnost a inkluze“ v architektuře našeho města. Toto téma, které výrazně přesahuje kontext pouze prostorového hlediska (např. bezbariérovosti), přibližuje kurátorka festivalu, historička umění Šárka Bahounková: „Zjednodušeně lze „přístupnost a inkluzi“ v architektuře vykládat jako prostor, jenž má kvalitně sloužit a být bez problému přístupný všem členům společnosti, včetně těch, kteří čelí jakémukoli způsobu vyloučení (sociálnímu, ekonomickému, kulturnímu, jazykovému, kognitivnímu, fyzickému, věkovému, genderovému aj.). Tento rys by pak měl být logicky vlastní veškerým veřejným stavbám a veřejnému prostoru.“ 

      

                                                                                                  Zrekonstruovaná budova ZET.Office, která v původním areálu zastávala funkci nářaďovny  

 

Nová Zbrojovka již po čtvrté na „Open House scéně“

Kdo jednou zkusí, už nechce jinak! A tak se odhalujeme veřejnosti v rámci Open House Brno již po čtvrté a přinášíme příležitost podívat se „pod pokličku“ Nové Zbrojovky, prozkoumat exteriér mimo běžně prošlapané trasy, ale především si prohlédnout vnitřní prostory stávajících 4 objektů. 

Těšit se můžete na velkolepý industriální prostor Haly 76, autentické prostředí Kotelny, která bude v budoucnu centrální budovou náměstí Nové Zbrojovky, bývalou nářaďovnu a aktuální administrativní budovu ZET.Office a také na nově otevřenou budovu původního ředitelství Zbrojovky z roku 1928náš Hrad, který je nyní našim sídlem. Jsme zvědaví, co řeknete na tuto rekonstrukci, která citlivě propojila původní prvky s nejnovějšími trendy a moderními technologiemi. 

Tyto historické stavby jsme se rozhodli zachovat, a to i přes výrazně vyšší investice do jejich rekonstrukce oproti výstavbě zcela nových budov. Chceme, aby připomínaly pestrou minulost tohoto historicky významného místa, která sahá až do dob Rakouska-Uherska.

Navázání na původní architekturu těchto historických budov zároveň podporuje náš cíl vytvoření architektonické diverzity v Nové Zbrojovce, kterou vnímáme jako přirozenější a příjemnější nejen z estetického hlediska, ale také z pohledu orientace.

 

Komentované hodinové prohlídky nabídneme 18. května ve 3 termínech – v 11, 13 a 15 hodin. Počet míst je omezený kapacitou 40 osob na jeden termín, tedy doporučujeme hlídat registrace, které budou spuštěny 9. května v poledne. Sledujte proto pečlivě stránky pořadatele. A pokud by na vás nezbylo místo na komentované prohlídce, nezoufejte! Oba festivalové dny 18. a 19. května můžete prošmejdit prostory Nové Zbrojovky po vlastní ose, a to mezi 10 a 18 hodinou neomezeně. Stačí následovat interaktivní pointy, které vás budou nově vznikající čtvrtí navigovat a zároveň vás seznámí s našimi novinkami a aktuálními plány. Sledujte naše sociální sítě, kde se dozvíte vše potřebné. 

AKTUÁLNĚ Z NOVÉ ZBROJOVKY

Máte zájem
o novinky?


Miroslav Pekník

Development director

+420 774 821 609
m.peknik@cpipg.com
Elen Heinlová

Property Manager

+420 773 739 604
e.heinlova@cpipg.com
Jan Růžička

Project Manager

+420 773 758 635
j.ruzicka@cpipg.com
Jakub Farář

Event Manager

+420 771 285 151
j.farar@cpipg.com