Už v roce 2008, tedy 2 roky po zkrachování podniku Zbrojovka, začaly vznikat první úvahy o možné transformaci nevyužitého území. Tehdejším záměrem bylo rychlé vybourání a intenzivní obnova území spočívající v monofunkční zástavbě realizované v několika následujících letech. Tyto plány se i kvůli dlouhému čekání na změnu územního plánu nezrealizovaly a prostor bývalé Zbrojovky prodchnutý historií tak dostal novou šanci na oživení s respektem k jeho genius loci, který bezesporu má. A tak jsme o pár let později mohli přijít my a odstartovat etapu Nové Zbrojovky. „Jsme si vědomi, že rozvíjení takto velkého prostoru jedním investorem je velmi nestandardní postup a o to více vše promýšlíme a pečlivě plánujeme,“ hodnotí Project Manager Nové Zbrojovky Jan Růžička a dodává „hned na začátku při přípravě zastavovacího Masterplanu jsme si dali prostor pro analýzu jednotlivých brněnských čtvrtí s cílem vybrat optimální formu zástavby. Inspiraci jsme mimo jiné našli v nejkvalitnějších částech Brna z pohledu urbanistického měřítka, kde bereme v úvahu poměr mezi zastavěnou a volnou plochou.“
Ano, jde nám prostě o to, aby se v Nové Zbrojovce žilo komfortně, našim cílem je přiblížit se tradičnímu principu rostlého města, kde běžně vznikají budovy v různý čas pod taktovkou různých architektů a nikdy nejsou stejné. Výsledek je pak pro člověka přirozenější a příjemnější nejen z estetického hlediska, ale i z pohledu orientace. Získaná cena veřejnosti v soutěži Urbanistický projekt roku 2022 je jasný signál, že jsme na správné cestě.
Nová Zbrojovka boří zajeté standardy
Na začátku bylo nutné zpracovat Masterplan celého území, který by definoval rámcovou podobu celé budoucí čtvrti, vymezil prostory dle jejich funkcí a navrhl také koncepci infrastruktury. V návaznosti na ideové architektonické návrhy, které nám předložily vybrané architektonické kanceláře, jsme zvolili spolupráci s předním českým ateliérem Kuba & Pilař architekti, mj. Architekty roku 2022. Architektonicko-urbanistický Masterplan Nové Zbrojovky byl pro ně dosud nejrozsáhlejší projekt a o jejich nadšení z této spolupráce se s námi podělil Tomáš Pilař v našem podcastu V Odzbrojení: „Dostali jsme úžasný úkol, Masterplan celého území. Nikdy jsme nečekali, že bychom se k tak velké věci mohli dostat, asi je to jeden ze snů každého architekta. Tím spíš, že jde o projekt, který se v relativně krátké době zrealizuje. Že výsledky nevidíte jen na papíře, ale můžete si je reálně osahat.“ A nutno dodat, že potěšení je na obou stranách, pro nás se tím odstartovala velmi hodnotná spolupráce, pevné základy pro dalších 15 let.
To, že chceme Novou Zbrojovku architektonicky rozmanitou, bylo jasné od začátku, zvolili jsme tak nestandardní cestu pořádání architektonických soutěží a výběru autorů zvlášť pro většinu bloků. Tímto přístupem nejen, že dáváme příležitost většímu množství architektů, ale také neustále vyvíjíme tlak (samozřejmě pozitivní tlak) na požadovanou kvalitu výstupů a v neposlední řadě získáváme pro nás důležitou pestrou architekturu budoucí čtvrti.
Historický odkaz zachovat nemusíme, ale chceme
Při vytváření architektonické diverzity Nové Zbrojovky nám také nahrává historický základ tohoto místa, na kterém chceme stavět, a to doslova. I přes výrazně vyšší investice, které s sebou nese obnova historické budovy oproti nové výstavbě, jsme se rozhodli obléknout moderní kabát na původní historické jádro hned 4 původních budov. 2 z nich již procesem modernizace prošly, už se pyšní „novou fasádou“ a vyšších investic rozhodně nelitujeme. Historický odkaz tohoto místa, který tu díky nim zůstane, považujeme za důležitý.
Z bývalé Nářaďovny se tak stala industriální kráska ZET.OFFICE, unikátní administrativní prostor s nadstandardním pracovním prostředím a volnočasovým vyžitím. Za její podobou stojí architektonická společnost A PLUS a.s. pod vedením Patrika Tuzy a doplňuje ji, stejně jako v případě ostatních budov, řada dalších architektů zaměřených na interiérový design.
Původnímu ředitelství Zbrojovky jsme letos navrátili jeho 100 let starou funkci správní budovy a odtud teď Novou Zbrojovku tvoříme, je to náš HRAD. Tento propracovaný funkcionalistický skvost, který propojuje historii a nejnovější trendy, jsme si vypiplali my společně s architektonickým studiem KOGAA. Vizí mladého dynamického týmu z KOGAA je respektování specifické duše budovy i jejich budoucích uživatelů, a to se jim opravu daří.
Další dvě budovy ještě čekají na svou proměnu, ale i tak již nyní zastávají plnohodnotnou funkci prostoru pro pořádání eventů či útočiště curlingových drah. HALA 76 postavená koncem padesátých let nabízí jedinečný prostor pro pořádání eventů. Její historická industriální vizáž spolu s více než 4000 m² prostoru pro konání akcí v Brně nemá konkurenci. Pokud tedy přemýšlíte o akci velkého formátu, co do m² i stylu, pak nás neváhejte kontaktovat. V následujících letech je pak plánovaná proměna Haly 76 dle vítězného projektu brněnské architektonické kanceláře EA architekti Zdeňka a Evy Eichlerových, kteří vtisknou podobu i několika dalším blokům Nové Zbrojovky v etapách následujících.
Vidíte ten komín? Tak to jdete rovnou k srdci našeho areálu, ke KOTELNĚ. Je čtvrtou budovou, kterou jsme se rozhodli ponechat a opět přivést k životu. Kolem Kotelny jednou budeme korzovat na náměstí které bude centrem veřejného života a kultury Nové Zbrojovky, odtud také pramení název Heart (srdce). „Nejde jen o rekonstrukci, ale o kompletní změnu účelu budovy. Zůstane pouze její obálka a zcela se změní její podstata, struktura a funkce,“ vysvětluje spoluzakladatelka studia KOGAA Alexandra Georgescu, které vdechne bývalé kotelně novou podobu.
Moderní architektura naváže na obnovené historické budovy
Pro dotvoření představy o rozmanitosti naší čtvrti v budoucnu připojujeme představení ještě jednoho ze zcela nových bloků. Pojďte se s námi podívat k řece na bytový blok G. Osobní prohlídka bude možná až za pár let, pravda, takže teď alespoň takto prostřednictvím vizualizací.
V architektonické soutěži na návrh bytového bloku G vyhrála pražská kancelář DAM architekti a naše zadání, aby měl obyvatel pocit, že jeho domov je součástí nábřeží, splnili dokonale. Jak sami uvádí: „Prolnutí přírodního parku mezi navrhovanými domy je esenciální cíl v námi navrženém konceptu. Sestava čtyř samostatně stojících domů, shora tvarem připomínající říční oblázky, mezi kterými volně proudí voda, netvoří hráz mezi světem řeky a městskými bloky v druhém plánu zástavby.“ Tak v tomto „světě“ bychom chtěli žít také, a vy?
I o podobě dalších částí čtvrti už máme jasno, představíme si je zase někdy příště. Díky tomu teď „architektonická rodina“ Nové Zbrojovky tvoří již více než deset architektů. Jak se říká, víc hlav víc ví a jejich vědění si opravu vážíme, spolu s nimi pro vás pak můžeme tvořit pestrou Novou Zbrojovku, kde bude radost žít.