Nechte nám na sebe kontakt

Mám zájem především o
Menu
Právě čtete: Háječek, pokojíčky, lesík – Nová Zbrojovka bude mít do 6 let náměstí
Sdílejte článek:

Háječek, pokojíčky, lesík – Nová Zbrojovka bude mít do 6 let náměstí

Místo odpočinku, důležitých slavností, historických okamžiků, malých i velkých setkání. Náměstí jsou centrem všeho dění už po celá staletí. A u nás to nebude jinak. To, že Nová Zbrojovka bude mít náměstí, je jasné už dlouho. Teď už ale známe jeho konkrétní podobu. V horizontu 5-6 let vyroste okolo Kotelny, ikonické budovy s komínem. Ta původně rozváděla teplo do celého areálu. I teď od ní bude tepat život – hlavně ten kulturní a společenský.

Náměstí Nové Zbrojovky se bude rozkládat na ploše 1 ha, patří tedy k těm větším. Celý prostor je rozčleněný do promyšlených zón, tak aby zde bylo místo pro kulturní a společenské akce, ale zároveň pro odpočinek a procházky. Proto u nás najdete háječek, lesík, pokojíčky nebo tržiště. Zní to trošku jako byste hráli Z pohádky do pohádky, ale každá část náměstí má svou promyšlenou funkci.

Náměstí v Nové Zbrojovce 

 

Jak už názvy jednotlivých částí napovídají, nabídne náměstí hodně zeleně. Od menších stromů, které budou poskytovat stín a možnost posezení, až po vzrostlé platany, které navodí atmosféru parku. Součástí náměstí je také rozsáhlý vodní prvek, který najde své využití hlavně v horkých letních dnech.

Už od prvotního návrhu je počítáno s řadou akcí. Těšit se můžete na koncerty, letní kino a divadelní představení v jeho hlavní části, výstavy v háječku, pravidelné trhy či gastro festivaly na tržišti či kluziště. Speciální zónou jsou pak pokojíčky – ty nabídnou mezi zelení relativně soukromý prostor pro odpočinek pro malé skupinky s možností grilování nebo pikniku.

Hlavní dominantou náměstí bude ale bezesporu rekonstruovaná budova Kotelny. „Kotelna se už v prvotních ideových návrzích přirovnávala ke kostelu. Je to signifikantní prvek celého území, navíc s charakteristickým industriálním nádechem. Bylo tedy jasné, že centrální náměstí musí vzniknout právě tady,“ popisuje architektonický záměr Ing. arch. Ivona Uherková z brněnského studia Kuba & Pilař architekti, kteří mají realizaci náměstí na starosti. „Kotelna dříve rozdávala energii do celého areálu a v budoucnu tomu nebude jinak – bude to centrální bod života v Nové Zbrojovce," dodává. Z Kotelny se stane hlavní společenské centrum celého areálu s galerií, koncertním sálem, ateliéry či nahrávacími studii. Na své si přijdou také milovníci dobrého jídla. Kromě pivovarské hospůdky najdou v Kotelně řadu kaváren a bister. 

Stejně jako u celého projektu Nové Zbrojovky, i náměstí se snažíme již nyní co nejvíce zpřístupnit veřejnosti. Na konci září jsme proto pro veřejnost otevřeli jeho nultou fázi – prostranství před Kotelnou. Už příští rok vás zde čeká řada akcí a celý prostor je také možné si pronajmout.